Przygotowanie podłoża pod budowę tarasu z desek kompozytowych

Deski kompozytowe cenione są nie tylko za dobrą jakość, ale również trwałość i odporność na wpływ wielu różnych czynników. To właśnie ten materiał dobrze sobie radzi z działaniem niskich temperatur, wilgocią, czy promieniowaniem UV. Poza tym deski kompozytowe są też odporne na działanie grzybów i porostów, nie ma też problemów z ich pielęgnacją, więc są coraz chętniej wybierane na taras.

Zanim jednak zaczniemy układać podłogę z desek kompozytowych, trzeba zająć się odpowiednim przygotowaniem podłoża. Jak zmierzyć się z tym zadaniem? Jak przygotować podłoże pod deski kompozytowe? Nasz tekst dostarczy Ci wielu przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Przygotowanie podłoża pod deski kompozytowe – jakie mamy możliwości?

Istnieje wiele różnych metod, które pozwalają na odpowiednie przygotowanie podłoża pod deski kompozytowe, więc każdy z nas może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Do najpopularniejszych zalicza się wylewkę betonową pod deski kompozytowe, ale to nas nie powinno za bardzo dziwić, ponieważ to gwarancja solidnego podłoża, która będzie dobrze sprawdzać się w powierzonych mu zadaniach. Wykonanie wylewki pod deski kompozytowe jest dość czasochłonnym procesem, ponieważ beton długo schnie, więc lepiej myśleć o niej już na wcześniejszym etapie.

Innym, ale również polecanym sposobem, jest wykonanie podłoża z tłucznia pod deski kompozytowe. To stosunkowo tanie rozwiązanie, które dodatkowo nie jest tak czasochłonne, jak wykonanie wylewki. Jednak warto zauważyć, że taka metoda jest odpowiednia wyłącznie do niskich tarasów. Jeśli nasz taras musi być podniesiony na wysokości, to  trzeba zastosować też płyty betonowe lub wsporniki, które pozwolą na wypoziomowanie podłoża. Podłoże pod deski kompozytowe możemy przygotować również z pomocą płyt betonowych (pełne lub ażurowe) lub bloczków betonowych. Tego typu rozwiązania są dobrym wyborem na stabilne podłoże, które się ma tendencji do zapadania. Dlatego podłoże z płyt betonowych lub bloczków betonowych najlepiej stawiać na zagęszczony piasku, żwirze lub podsypce piaskowej
stabilizowanej cementem. Wolne przestrzenie pomiędzy płytami lub bloczkami także warto wypełnić i do tego zadania nada się żwir.

Poza tym do wykonania podłoża pod taras z desek kompozytowych możemy wykorzystać też betonowe słupy. Tworzy się je przy pomocy tub służących jako szalunek, które następnie są wprowadzane do wykopów i zalewane zbrojonym betonem.

Przygotowanie podłoża pod deski kompozytowe – samodzielnie, czy z pomocą fachowców?

Tylko kto właściwie powinien zająć się tym zadaniem? Kto lepiej przygotuje podłoże pod deski kompozytowe? Każdy z nas powinien realnie ocenić swoje predyspozycje i jeśli dysponujemy odpowiednim doświadczeniem, czy umiejętnościami, to możemy zabrać się za samodzielne przygotowanie podłoża. Jeśli nigdy wcześniej nie zajmowaliśmy się wykonywaniem podłoża pod budowę tarasu, to już lepiej stawiać na wsparcie fachowców, zwłaszcza że do swojej dyspozycji mamy całkiem sporo specjalistycznych firm.

W idealnym wypoziomowaniu legarów pomogą wsporniki regulowane pod legary. Pozwalają one na płynną regulację wysokości.