Ogrodzenia, tarasy, elewacje – wszystkie te elementy architektoniczne można wykonać obecnie z desek kompozytowych charakteryzujących się nieprzeciętnymi właściwościami użytkowymi. Mimo to, aby
uzyskać zadowalające rezultaty i sprawić, aby zrealizowane konstrukcje przez długie lata spełniały swoją funkcję, należy zadbać o ich prawidłowy montaż. Procedura ta przebiega bowiem nieco inaczej niż w przypadku desek z drewna, konieczne jest też zastosowanie odpowiednich akcesoriów. Podpowiadamy, jak przygotować się do montażu systemów WPC.
Instalacja desek kompozytowych - niezbędne akcesoria
Wśród akcesoriów montażowych niezbędnych podczas instalacji systemów WPC konieczne jest wykorzystanie dedykowanych kompozytom produktów. To, które dokładnie okażą się niezbędne, zależy przede wszystkim od typu konstrukcji, jednak zasadniczo przydadzą się m.in. wsporniki regulowane pod legary, stopki i kliny, podkładki gumowe wzmocnione płytką ochronną czy też uchwyty żaluzjowe do sztachet. W wielu przypadkach potrzebne będą też listwy C do poziomego montażu desek, a także legary aluminiowe o odpowiednim przekroju. Kluczowe jest przede wszystkim to, aby akcesoria montażowe były wysokiej jakości i pasowały do wybranego systemu WPC, dlatego warto zaopatrzyć się w nie u tego samego sprzedawcy, u którego zamawiamy deski kompozytowe na taras, elewację czy też ogrodzenie.
Instalacja systemów WPC – czy to trudne zadanie?
Tak naprawdę instalacja kompozytowych desek tarasowych, elewacyjnych czy ogrodzeniowych nie jest trudnym zadaniem. Decydując się na system WPC należy jednak bezwzględnie stosować się do przekazanej przez producenta instrukcji. To zapobiegnie przykrym niespodziankom w trakcie prac i problemom pojawiającym się już w trakcie eksploatacji, a mającym swoje źródło w błędach wykonawczych. Należy pamiętać, że deski kompozytowe to specyficzny materiał, którego parametry techniczne oraz właściwości użytkowe różnią się od tych charakterystycznych dla wyrobów z drewna, dlatego też podczas instalacji należy korzystać ze specjalnych legarów, klinów czy wsporników. Tylko w ten sposób realizacja tarasu, elewacji czy ogrodzenia zakończy się pełnym sukcesem.